,

Dzisiaj 32

Razem 139711

„Zachowania ryzykowne - zjawiska, zagrożenia, profilaktyka"
 
„Jeśli nie nauczymy dzieci mądrego korzystania z technologii cyfrowych, będzie to miało dramatyczne skutki dla ich funkcjonowania społecznego, edukacyjnego i zawodowego.
Mogą stać się ofiarami masowej cybermanipulacji człowiekiem, grupami społecznymi i wielkimi zbiorowościami ludzi" 
Mariusz Z. Jędrzejko
 
Tak brzmią słowa wstępne w najnowszej publikacji prof. Mariusza Z. Jędrzejko, który w dniu 10.09.2020r  przeprowadził w Zespole Szkolno-Przedszkolnym szkolenie profilaktyczne dla rodziców dotyczące zachowań ryzykownych związanych z cyberzaburzeniami i cyberuzależnieniami wśród dzieci i młodzieży.
Jeszcze kilka lat temu najlepszym "uspokajaczem" dziecka była grzechotka, przytulanka i bajka czytana przez rodziców, nie tylko przed snem. Dziś to przeszłość. Wystarczy jeden telefon, smartfon, tablet, albo komputer. Bez ograniczeń, do woli. Godzinami.Ukochane przez dzieci: smartfony, tablety, komputery – najpierw bajki, piosenki, potem gry. Zanim dziecko dobrze zacznie chodzić i mówić, staje się stałym bywalcem sieci, bez której – jak się szybko okazuje – nie potrafi żyć. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm – coraz więcej dzieci cierpi na cyberuzależnienie, uznane za ciężką chorobę psychiczną, wywołującą inne poważne schorzenia.
Drodzy rodzice - zabierzmy nasze dzieci na plac zabaw, rower czy krótką wycieczkę do lasu. Idźmy wspólnie na spacer albo na zakupy! Znajdźmy sposób, żeby wyszły z domu. Nie pozwólmy naszym dzieciom zaplątać się w sieci. Bo może być za późno !
Urszula Nieborek