Wycieczki, wyjazdy

   26 maja 2015 r. uczniowie szkół podstawowych naszej gminy, którzy uczestniczą w projekcie Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość” byli na wycieczce w Rogowie.

     Znajduje się tam Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Nadleśnictwo Rogów oraz Szkółkarski Ośrodek Szkoleniowy. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium. Obecnie kwitną tam: azalie wielkokwiatowe i różaneczniki - pełnia kwitnienia; ponadto ośnieże, fotergille, kaliny, dereń kwiecisty, enkianty, kłokoczki, magnolia parasolowata, szerokolistna i wiele innych. Spośród bylin: pierwiosnki, sasanki, wełnianka, wilczomlecz pstry, floksy, kosaćce i inne. Zwiedzaliśmy Muzeum Lasu i Drewna, gzie znajdują się kolekcje: ssaków, ptaków, szyszek, drewna, muszli. 

images/phocagallery/2014_15/2015wycRogow/640_p1090088.jpg
 

 
Wycieczka do Warszawy
     Budowa elektrowni wodnejW środę, 10 grudnia 2014 roku, uczniowie z klas IV - VI ze szkół podstawowych w Jadowie i Urlach byli na wycieczce edukacyjnej w Warszawie. Był to wyjazd w ramach projektu systemowego „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość” (w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych). 
     Trzeba było wstać bardzo wcześnie, bo wyjazd był o godz. 7.00. Droga była śliska, a my na własne oczy mogliśmy zobaczyć gęstą mgłę i szadź, którą na lekcjach przyrody oglądaliśmy tylko na obrazkach. Około godz. 9.00 byliśmy w Muzeum Techniki, gdzie czekał na nas przewodnik z arcyciekawą pogadanką o odnawialnych źródłach energii. Przekonał nas o tym, że węgiel, ropę i gaz ziemny można zastąpić źródłami ekologicznymi, takimi jak: woda, wiatr, słońce. Najbardziej zadziwił nas Dom Przyszłości (makieta), który potrafi wyprodukować więcej energii niż sam zużywa! Potem jeszcze słuchaliśmy o historii rozwoju techniki metalurgicznej od poczatku epoki żelaza na terenach obecnych ziem polskich do połowy XX wieku. Interesujące były dla nas kolejne etapy powstawania węgla i jego odmiany. Mogliśmy wejść do korytarza transportowego kopalni i zobaczyć oryginalny przodek górniczy. Poznaliśmy sposoby urabiania skał i ewolucję narzędzi górniczych. Już teraz wiemy, dlaczego węgiel jest taki drogi!
     Dużą atrakcją było Planetarium z prelekcją o gwiazdozbiorach. Wiemy już jak znaleźć w pogodną noc na niebie Wielką Niedźwiedzicę, a w niej Wielki i Mały Wóz. Stąd już blisko do Gwiazdy Polarnej i na pewno nie zgubimy się! 
     Ciekawa była lekcja o historii rozwoju samogrających mechanicznych instrumentów muzycznych. Nagraliśmy nawet kolędę "Dzisiaj w Betlejem" na płycie gramofonowej! 
     Największa niespodzianka czekała nas w Muzeum Ewolucji. Znajdują się tu najstarsze eksponaty w Europie, na przykład szkielet tarbozaura sprzed około 65 milionów lat, skamieniałe jaja dinozaurów i inne ciekawostki - znalezione na Pustyni Gobi w XX wieku przez polskich paleontologów. Trafiliśmy też na wystawę  pt. "Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów". Nie wszyscy wiedzieliśmy, że pająki kilka razy w życiu - nie wiadomo dlaczego - zrzucają skórę i pokrywają się nową. Ta zostawiona przez nich skóra nazywa się wylinka. Można było taką wylinkę nawet kupić. Nie było jednak wielu chętnych, bo do złudzenia przypominała żywe stworzenie. Nie można byłoby chyba spać spokojnie wiedząc, że coś takiego jest w domu! Pan przewodnik przekonywał nas, że pająki są przyjazne i pożyteczne, ale... nie przekonał. Pająki jedzą raz na miesiąc - to było dla nas wielkie zaskoczenie.
     Było też coś dla ciała - pyszny obiad!   zdjęcia
                                                                                                        uczestnicy projektu z opiekunami
Wycieczka do Żelazowej Woli
Wczesnym rankiem 5 czerwca 2013 r. nasz wesoły autokar wyruszył na jednodniową wycieczkę . Pierwszym punktem naszego zwiedzania był dom urodzenia słynnego artysty – Fryderyka Chopina. Mogliśmy podziwiać przepiękny park z licznymi stawami, oranżeriami oraz drzewami i krzewami z całego świata, które czynią to miejsce niezwykle urokliwym. Na tle zieleni pięknie prezentował się szlachecki dworek – dom urodzenia słynnego pianisty (obecnie muzeum). Co prawda jego wyposażenie nie zachowało się do naszych czasów, jednak w pełni oddaje charakter epoki, w której żył Fryderyk Chopin. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Ludowej w Sromowie. Wszyscy byliśmy zachwyceni ruchomymi rzeźbami jakie mogliśmy podziwiać w muzeum. Na koniec odwiedziliśmy muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o historii kolejnictwa i o kolejkach, które mogliśmy zobaczyć. Po pysznym obiedzie, wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo fajna i pouczająca, na długo zostanie w naszej pamięci. zdjęcia

Ogólnopolski Turniej Gier i Zabaw w Nowej Słupi

Na zaproszenie Świętokrzyskiej Akademii Sportu uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Urlach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Myszadłach w dniach 14 – 15.05.2013 r uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Gier i Zabaw, który odbywał się w Górach Świętokrzyskich. Organizatorzy rywalizacji dla uczestników przygotowali siedem bardzo trudnych konkurencji o różnym stopniu trudności. Punktacja    zdjęcia

Czytaj więcej...

Wyjazd na mecz Polska - San Marino

Ponad 80-cio osobowa grupa dzieci, młodzieży wraz z rodzicami a wśród nich uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Urlach wyjechała 26 marca 2013 r. do Warszawy na Stadion Narodowy na mecz eliminacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej mężczyzn pomiędzy Polską a San Marino. Dla większości z nich to była pierwsza wizyta na największym i najnowocześniejszym stadionie piłkarskim w Polsce, która była główną areną zmagań podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Uczestnicy wyjazdu a zwłaszcza dzieci mogły nie tylko podziwiać ten piękny piłkarski obiekt, ale również po raz pierwszy zobaczyć mecz reprezentacji Polski na żywo, zaśpiewać hymn narodowy w obecności kilkudziesięciu tysięcy widzów i podziwiać oprawę artystyczną meczu międzynarodowego. Pomimo panującego zimna cała grupa uczestników była bardzo zadowolona z przebiegu meczu a gorących wrażeń dostarczali zawodnicy z orzełkiem na piersi, którzy strzelili reprezentacji San Marino pięć bramek. zdjęcia

Przedszkolaki w teatrze

12 marca 2013 roku dzieci z przedszkola były w teatrze na Woli w Warszawie. Oglądały sztukę "Koziołek Matołek". Wyjazd realizowany był w ramach projektu "Przedszkolne Zuchy".

Wycieczka do Kuligowa

26 września uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Urlach odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne w Kuligowie. Podczas wycieczki mogliśmy zobaczyć jak dawniej żyli ludzie na wsi, jak wyglądały ich domy i sprzęty, których używali w życiu codziennym. Dzieci brały także udział w warsztatach z garncarstwa, każdy samodzielnie mógł wykonać i ozdobić swój dzbanek i zabrać go do domu.

Wycieczka przedszkolaków do Grabowa

19 czerwca grupy przedszkolne Kaczuszki i Tygryski odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne w Grabowie. Podczas wycieczki w gospodarstwie poznały historię zbóż i chleba. Dowiedziały się jak powstaje chleb, miały również okazję samodzielnie mielić mąkę, formować bochenki i patrzeć jak są wypiekane w wielkim piecu. W czasie, gdy chleb rósł w piecu dzieci zwiedzały gospodarstwo i okolicę zaprzęgiem konnym. Każdy zabrał do domu swój, samodzielnie zrobiony chleb.

Strona używa plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza, że zgadzasz się na ich stosowanie. Więcej...