logo klor bez tla

,

Budynek szkolny z 1935 roku

Z historii Urli i szkoły

Urle są jedną z wielu wsi należących do Gminy Jadów. Gmina Jadów leży w zasięgu Równiny Wołomińskiej, wchodzącej w skład Niziny Środkowomazowieckiej, która z kolei jest częścią Nizin Środkowopolskich. Do 1 czerwca 1975 roku wchodziła w skład byłego powiatu wołomińskiego w województwie warszawskim. Do roku 1999 znajdowała się w północno-zachodniej części województwa siedleckiego. W związku z nową Ustawą Terytorialną, która weszła w życie od stycznia 1999 roku Gmina Jadów wraz z Urlami ponownie zostaje przyłączona do powiatu wołomińskiego w województwie mazowieckim. Urle leżą w pradolinie rzeki Liwiec, która stanowi dopływ Bugu. Do Urli można dojechać pociagiem z Warszawy Wileńskiej w kierunku Białegostoku. 50 km od Warszawy (podróż trwa godzinę) wśród sosnowych lasów położona jest mała stacyjka kolejowa URLE.

Miejscowość Urle powstała w drugiej połowie XVIII wieku w dawnej Puszczy Jadowskiej, a jej pierwszymi mieszkańcami byli Kurpie. Rozwój letniska nastąpił w okresie międzywojennym ze względu na dogodne połączenie kolejowe z Warszawą, dużo lasów sosnowych oraz dobre warunki do kąpieli w Liwcu. Duży wkład w rozwój miejscowości ma Stowarzyszenie Miłośników Urli (powstało w 1927 roku).

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Urlach łączy dwie placówki: szkołę podstawową i przedszkole.

Do Szkoły Podstawowej w Urlach uczęszczają dzieci z Urli, Adampola, Borzym, Ił, Dębego, Strachowa, Kukawek i Letniska Nowy Jadów. Do Przedszkola Samorządowego w Urlach przyjmowane są dzieci z całej Gminy Jadów.Organem prowadzącym jest Samorząd Terytorialny Gminy Jadów.

W roku szkolnym 2010/2011 obowiązek szkolny realizuje  98 uczniów w kl.I-VI, zaś do dwóch grup przedszkola uczęszcza 50 dzieci w wieku 3-6 lat.  W ZSP Urle pracuje 14 nauczycieli, sześciu pracowników obsługi.

Dzieci mają zajęcia w 8 salach dydaktycznych, korzystają z sali gimnastycznej, świetlicy, pracowni komuterowej, biblioteki z Centrum Multimedialnym oraz siłowni i boisk sportowych. Wszystko to w otoczeniu pięknych sosnowych lasów i rzeki Liwiec.

W okresie od 1949 do 2010 roku Szkołę Podstawową w Urlach opuściło 3043 absolwentów. Od 1918 roku w szkole pracowało 85 nauczycieli i 29 osób personelu pomocniczego. Było w tym czasie 5 kierowników szkoły i 8 dyrektorów.

Od 1 września 1993 roku szkoła mieści się w nowym budynku.

Najważniejsze wydarzenia z historii szkoły:

1918 r. – powstaje trzyklasowa szkoła podstawowa, potem przeniesiona do Borzym

1927 r. – inspektor Winogrodzki powołuje panią Genowefę Galankę na kierownika szkoły w Urlach, zakupiono od miejscowego gospodarza dom letniskowy na potrzeby szkoły

1930 r. - we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Urli powstaje teatr amatorski prowadzony przez Panią Galankę i biblioteka w “Domu Ludowym”

1930-35 r. – budynek szkolny jest remontowany i ogrodzony.

1936 r. – powstaje pierwsza szkolna biblioteka – liczy na wstępie 450 tomów

1939 r. – wybuch II wojny światowej, na krótko (od września do grudnia) przerwana zostaje nauka w szkole, budynek zajęli Niemcy, zniszczona biblioteka, wyposażenie szkolne i “Dom Ludowy”

1942 r. – budynek ponownie zajęty przez Gestapo

1944 r. – w szkole kwateruje wojsko radzieckie

1947 r. – Pani Paśkudzka organizuje szkołę siedmioklasową

1951 r. – w szkole powstaje drużyna harcerska

1958 r. – z funduszu FOS szkoła otrzymała dotacje na dobudowę pomieszczeń szkolnych, zaczęto prace

5.VI.1959 r. – zapłonęło światło elektryczne w Urlach,

1964 r. – oddany do użytku nowy dodatkowy budynek szkolny

1965 r. – remont starego budynku (elewacja, ogrzewanie piecowe) oraz budowa kuchni na placu szkolnym

1966 r. – reforma szkolna - wprowadzono klasę VIII

1967 r. – postawiono budynek gospodarczy na placu przy szkole

1971 r. – uruchomiona zostaje linia autobusowa “Urle PKP - Urle Szkoła”, a społeczność urlowska sama buduje zajazd dla autobusu

1972 r. – kolejna reforma oświatowa; dawny “kierownik szkoły” to teraz “dyrektor”, do Urli dołączona zostaje szkoła ze Strachowa jako filia

1977 r. – rozpoczyna się budowa nowej szkoły przy ul. Żwirki i Wigury

1992 r. – zlikwidowana zostaje szkoła filialna w Kukawkach, uczniowie dojeżdżają szkolnym autobusem do szkoły w Urlach

1993 r. – otwarcie nowego obecnego budynku szkolnego, poświęcenia dokonał Biskup Kazimierz Romaniuk

1995 r. – oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej

1997 r. – powstaje pierwsza pracownia komputerowa

1999 r. – wprowadzenie I etapu kolejnej reformy oświatowej (szkoła podstawowa 6-klasowa i 3-letnie gimnazjum)

2003 r. – obchody jubileuszu 85-lecia szkoły

2004 r.- szkola otrzymuje nową pracownię komputerową z Kancelarii Prezydenta RP

2005 r. – realizacja dwóch projektów unijnych: elewacja frontowa szkoły , remont stolarki okiennej i drzwiowej oraz zagospodarowanie terenu wokół szkoły

2006 r.- otrzymujemy kolejną pracownię komputerową w ramach funduszy unijnych EFS.

2007 r. - realizacja projektu unijnego: remont łazienek szkolnych, sali gimnastycznej i dachu szkolnego, adaptacja trzech pomieszczeń w piwnicach szkolnych na potrzeby biblioteki szkolnej, pracowni plastycznej i siłowni oraz pomieszczeń na stolówkę i kuchnię

2007 r. - otrzymujemy Centrum Multimedialne do biblioteki szkolnej ze środków unijnych

2009 r. - utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego poprzez połączenie szkoły podstawowej i przedszkola

1.09.2009 r.- otwarcie Przedszkola Samorządowego w Urlach dla 50 dzieci w wieku 3-6 lat